Afbeelding

Zwols muziekdocent viert jubileum én verjaardag in één week

Algemeen

ZWOLLE - Piet Backers (87) beleeft een bijzondere week. De Zwolse oud-muziekdocent trad afgelopen zaterdag op tijdens het 25-jarig jubileumconcert van het door hem opgerichte seniorenkoor The Second Voices, en donderdag 16 april wordt hij 88 jaar.

Het jubileumconcert vond plaats op 11 april in de Hoofdhof in de Zwolse wijk Berkum. Backers, oprichter, oud-dirigent en erelid van het koor, was er als speciale gast bij en begeleidde vanachter de piano de eerste twee stukken.

Een leven lang muziek

Backers was jarenlang muziekdocent op het Gymnasium Celeanum en de Thorbecke Scholengemeenschap in Zwolle. Muziek zit hem in het bloed. “Mijn vader was ook muziekdocent. Ik kon eerder noten lezen dan letters. Dat was heel idioom, eigenlijk”, zegt Backers.

Voor het concert arrangeerde hij speciaal twee nummers, waaronder een jubileumlied en ‘Het Zwolle van mij’. Zenuwen had hij niet. “Totaal niet zelfs. Ik heb me vooral geconcentreerd op wat ik moest doen en dat is op mijn leeftijd soms al best lastig genoeg. Ik vertrouw er altijd op dat het fijn wordt.”

Sociale ontmoeting staat centraal

The Second Voices werd in 2001 opgericht door Backers samen met Luuk Winkel. Het koor telt inmiddels ruim vijftig leden, allemaal senioren uit Zwolle en omgeving. Op zijn tachtigste droeg Backers het muzikaal leiderschap over aan Jenny van Ark.

Volgens Backers draait het koor niet in de eerste plaats om zingen. “Bij The Second Voices is het sociale aspect belangrijker dan het culturele. Dat elke dinsdagmiddag ruim vijftig senioren bij elkaar komen en elkaar ontmoeten, daar draait het om. Dat ze daarbij zingen, is mooi meegenomen. Het is echt fijn dat dit al 25 jaar lang bestaat. Daar ben ik echt trots op.”

Koorlid en secretaris Bea Bekkink beaamt dat. “Zingen zorgt voor ontspanning en voegt echt wat toe aan ons welzijn. En als het wat minder gaat met iemand, dan helpen we elkaar.” De naam van het koor verwijst overigens naar twee dingen, legt Bekkink uit. “Voor de tweede keer deel uitmaken van een koor. Daarnaast zitten we in de tweede fase van ons leven.”

Dagje uit naar Leerdam

Het jubileum wordt ook gevierd met een uitje. Op dinsdag 14 april reist het koor per bus naar Leerdam. “Dan gaan we met een bus naar Leerdam. Daar maken we een boottocht over het riviertje De Linge en brengen we een bezoek aan het Nationaal Glasmuseum. ‘s Avonds hebben we nog een diner in restaurant De Mol in Wijthmen. Iedereen heeft er nu al zin in”, zegt Bekkink.

De kosten voor de reis worden mede mogelijk gemaakt door een financiële bijdrage van De Gasthuizen, de Zwolse stichting die initiatieven voor senioren ondersteunt. “Met die bijdrage zijn we natuurlijk heel blij, anders wordt het voor ons heel lastig en duur om een dagje uit te organiseren.”

Ook erelid Backers gaat mee. “Voor mij een fantastische afsluiting van het jubileum en mijn periode bij The Second Voices. Heel gezellig.”

John van Weeghel