
Metalen Zwollenaartjes krijgen een plek waar iedereen van kan genieten
· leestijd 1 minuut AlgemeenZWOLLE - Kees Klaassen is metaalkunstenaar. Hij heeft 38 mensbeeldjes gesmeed die de onbekende Zwollenaren verbeelden. “Niet alleen bekende, maar juist ook onbekende inwoners zijn een wezenlijk onderdeel van de stad”, legt Klaassen uit. Organisaties als scholen en bedrijven mogen een van de 38 Zwollenaartjes adopteren en het een nieuwe plek geven. Ze zijn nog tot en met 28 februari te zien in het portaal van de Grote Kerk. Op 24 februari om 15.30 uur is een presentatie waarin adoptanten hun beeldje zelf mogen losschroeven en meenemen naar de nieuwe plek.
(door Sigrid Aalfs)
‘Artpitch 038’, een subsidie voor ondernemers in de creatieve sector, maakte dit mogelijk voor Klaassen. Hij bedacht het beeldjesproject Project038. “Ik begon met mezelf af te vragen hoe een karakter van een stad ontstaat. Wordt dat bepaald door de architectuur, het straatbeeld, of iets anders? Toen dacht ik aan Amsterdam met de bekende Amsterdammertjes, de stoeppaaltjes”, zegt Klaassen.
“Al wandelend door de stad ontstond het idee om Zwollenaartjes te maken en die beeldjes op houten parkeerpaaltjes in de binnenstad te zetten. Maar die paaltjes verdwijnen in de toekomst. Daarom veranderde dit idee naar het laten adopteren van de beeldjes. Dan gaat het naar de mensen toe, wordt het eigendom van iedereen. Dan kunnen mensen er overal in de stad van genieten. Kunst is voor alle lagen van de bevolking, vandaar ook de naam, Project038.”
De metaalkunstenaar verdiepte zich in coronatijd verder in smeedtechnieken. Hij heeft er zijn specialiteit van gemaakt om figuren uit een stuk metaal te hameren. Klaassen voegt niets toe en haalt niets weg; heel puur. Zijn talent is opgemerkt en hij krijgt zelfs internationale erkenning. De beeldjes hebben elk een eigen houding en identiteit; er is bijvoorbeeld iemand die staat te wachten bij de bushalte, iemand anders bukt om zijn veters te strikken.
“Met dit project laat ik het publiek zien wat ik kan smeden. Maar wat ik er vooral ook mee wil is echte mensen laten zien. Politici en acteurs doen vaak een trucje of spelen een rol. Mensen blijven vaak in hun eigen omgeving, blijven soms in hun eigen ‘bubble’. Ik hoop dat mijn Zwollenaartjes ervoor zorgen dat mensen daar wat uit komen”, aldus Klaassen. “Voor mij is dit project iets heel teders. Ik zie bijvoorbeeld graag de beeldjes straks in een speeltuin, op een rots of een ander bestaand voorwerp. Eerst kunnen mensen een dergelijk beeldje vreemd vinden op die plek, maar later kunnen ze er juist blij van worden. Misschien voelen ze zich zelfs meer verbonden door het Zwollenaartje.”
De metaalkunstenaar ziet het zo: “Door een beeldje een plek te geven, geven we ook elkaar een plek, en dat kan voor verbinding zorgen. Elkaar ruimte geven na corona en de scherpe tegenstellingen die er nu zijn, vind ik belangrijk.”
Meer info via www.inkeesofmetals.com























