
Huiskamers zonder dak op Wereld Dakloze Mensen Dag
· leestijd 1 minuut AlgemeenZWOLLE - Op Wereld Dakloze Mensen Dag, donderdag 10 oktober, was er ook in Zwolle aandacht voor dit stijgende probleem. De Nederlandse overheid heeft beloofd om tegen 2030 dakloosheid volledig uit te bannen. Fanny Koerts, directeur van jongerenorganisatie Jimmy’s: “Het aantal daklozen blijft alleen maar stijgen. De allerbelangrijkste oorzaak daarvan is de woningcrisis; er zijn gewoon te weinig huizen.”
(door Ingrid Oosten)
Op het bord aan de Jufferwal staat vandaag de vraag ‘Waar zou jij overnachten als je dakloos was?’. De antwoorden die erbij staan, zijn divers: bij familie en vrienden; in een tent; bij mijn beste vriend. Koerts legt uit: “Het zijn logische antwoorden die worden gegeven, maar de vraag is: ben je dakloos als je bij vrienden slaapt? Of met andere woorden: ben je dakloos als je geen eigen dak boven je hoofd hebt? Is de alleenstaande moeder met twee kinderen die elke drie weken een ander huis moet zoeken dakloos? Of ben je alleen dakloos als je onder een brug of in het park slaapt? Wij geloven dat je pas aan jouw toekomst kunt bouwen als je een eigen dak hebt, vandaar onze slogan: Het begint met een dak.”
Dakloze Bas: “Ik mis het meest de stabiliteit in mijn leven. Ik kan geen blik in de toekomst werpen, want ik moet het hier nu doen. Je moet sterk in je schoenen staan, want moedeloosheid ligt op de loer. Gelukkig krijg ik wel hulp, maar dan is het nog steeds heel erg zwaar.”
Op de stoep voor het Jongeren Inloop Punt ligt het digitale spel: Een eigen thuis. De bedoeling is dat je binnen vijftien minuten een huis vindt. Als je een fout antwoord geeft, krijg je een flesje water in een tas. De flesjes water symboliseren de ballast die daklozen steeds moeten meedragen. Bij elk toegevoegd flesje wordt datgene wat je meedraagt groter. En als je denkt dat je er bijna bent en eindelijk een dak boven je hoofd hebt gevonden, dan moet je weer terug.
Koerts: “Het idee is nog vaak dat dakloos zijn je eigen schuld is, dat hardnekkige beeld zorgt ervoor dat er veel schaamte is. Vaak is het een combinatie van zorg, inkomsten en woningnood. Wij willen dan ook dat er naar alle drie wordt gekeken.”
Maaike Twigt van Zwolle Actief: “Het aantal daklozen neemt toe en dat is schrijnend. Ook omdat de winter nog moet komen en nu de opvang al vol zit. Er is veel multi-problematiek. Pas sprak ik een jongere, die met zijn tent op de camping staat, maar de camping sluit in oktober. Hij geeft aan dat het in de opvang alleen maar slechter met hem gaat en dat hij hulp nodig heeft, maar hij heeft geen idee wat hij moet doen om goede hulp te ontvangen.”
Koerts: “De overheid moet nu iets gaan doen. Mona Keizer, minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, wilde niet komen bij het overleg, ‘want ze kon niet overal bij zijn.’ Gelukkig hebben andere Kamerleden vragen gesteld, want het is vijf voor twaalf. Er moet nu iets gebeuren. Nu!”
![]()
Foto: Ingrid Oosten



























