
Rondje Extra: Zwolle 80 jaar bevrijd, Zwolse Harley Davidson Club begeleidt zoon Leo Major naar Rodetorenplein
· leestijd 2 minuten 80 jaar vrijheid‘De nacht van Leo Major, morgen zijn we vrij’. Dit jaar viert Zwolle dat het 80 jaar geleden als eerste is bevrijd door Leo Major. In de aanloop naar die 14e april vindt er op het Rodetorenplein in Zwolle, voor die gelegenheid omgedoopt in Plein van de Vrijheid, diverse festiviteiten plaats. Zo zal Daniel-Aimé, zoon van de Zwolse bevrijder, in een speciale Jeep en begeleid door een stoet aan Harley Davidson rijders van de HD Club Big V Twins Zwolle, de historische (loop)intocht van zijn vader vanuit Wijthmen naar Zwolle meerijden.
(door Peter de Jong)
Twee jaar geleden waren er plannen om een Leo Major Ride te organiseren. Initiatiefnemers voor deze tocht waren leden van de HD Club Big V Twins Zwolle. In hun fraaie clubhuis aan de Peterskamp was het clublid Owen Kroek, met een goedkeurend oog van clubvoorzitter Alex Akkerman, die met dit bijzondere voorstel kwam. “Helaas kregen wij toen niet alles rond en is het idee naar voren geschoven. Want twee jaar later is Zwolle 80 jaar bevrijd, dat zou dan een mooi moment kunnen zijn”, aldus Kroek die enige maanden geleden een belletje van een ander clublid, Peter Oud, kreeg over ene Stefan Meekers.
“Hij was met een doneeractie bezig om Major’s zoon met vrouw naar Zwolle te halen. Ik heb contact gezocht met Stefan en met hem ons idee besproken. Wellicht kunnen wij als motorclub ook iets betekenen in het kader van 80 jaar vrijheid. Binnen onze motorclub rijden een aantal veteranen die op het idee enthousiast reageerden.”
Het idee krijgt concrete vormen, Kroek en Akkerman gaan aan de slag en er wordt een tocht uitgezet die nauw moet aansluiten bij de ‘bevrijdingswandeling’ in 1945 van Leo Major. Hij liep vanuit Wijthmen naar Zwolle. “Wij kunnen zijn tocht niet helemaal met onze motoren en Jeep – de zoon van Leo Major rijdt mee in deze Jeep - rijden want er zit een stuk bij langs het spoor. Wij starten de tocht overigens bij ons clubhuis en gaan van daaruit naar Wijthmen. Uiteraard met gepaste snelheid, maximaal 30 tot 40 kilometer. Vanuit Wijthmen rijden wij via de Ceintuurbaan, de Leo Majorlaan, het station, de Sassenpoort richting het Maagjesbolwerk. Rond 12.30 uur verwachten wij, na een rit die zo’n half uur tot drie kwartier duurt, daar aan te komen. Op het Rodetorenplein wordt Daniel-Aimé door ons afgezet waar hij de opening van het Bevrijdingsweekend zal bijwonen.”
Militaire voertuigen
Het Rodetorenplein wordt op 12 april 2025 dus omgedoopt tot ‘Plein van de Vrijheid’, er zullen officiële momenten plaatsvinden en er staan oude en nieuwere legervoertuigen, waaronder een bijzondere tank, opgesteld.
Meerdere Zwolse horeca laten zich niet onbetuigd tijdens de festiviteiten. “Een aantal restaurants verstrekken gratis maaltijden en er is overnachting geregeld voor de familie Major”, laat Kroek weten. Ook binnen zijn eigen club speelt dit bevrijdingsfeest een rol van betekenis. “Niet alleen bij de oudere leden. Als club staan wij voor maatschappelijke betrokkenheid en deze Leo Major Ride nemen wij graag voor onze rekening.”
Rondje Swolle brengt hierbij graag in herinnering de speciale bierdoppenactie van de club. Met de opbrengst van die inzameling werd geld opgehaald voor een aangepaste bus van een gehandicapt kind.
Jubileum
De HD Club Big V Twins heeft zelf ook een jubileum in het vooruitzicht. Voorzitter Akkerman kan daar op dit moment nog niet veel over vertellen. “De club is in 1976 door Max Middelbosch en motorvrienden opgericht. Volgend jaar bestaan wij dus 50 jaar. Op dit moment hebben wij 140 leden. Langzaam zien wij ook een aanloop van jonge mensen. Het is belangrijk dat de jeugd blijft komen. Ik besef ook wel dat veel jongeren niet willen of kunnen een Harley kopen. Die zijn natuurlijk niet echt goedkoop. Binnen onze club hebben wij een activiteitencommissie waar ook jongeren in zitten. Laatst hadden wij in ons clubhuis een karaokeavond en een pub quiz. Die zijn goed ontvangen. Wat het jubileum betreft, zodra ons programma is samengesteld, kom ik daar graag bij jullie op terug.”
Meer informatie op: www.zwolleviertvrijheid.nl
![]()
De stad Zwolle viert 80 jaar vrijheid in het kader hiervan houdt Harley-Davidson Club Big V Twins Zwolle een toerrit. Foto: Pedro Sluiter































