Er worden afspraken gemaakt over wat je samen doet.
Er worden afspraken gemaakt over wat je samen doet. Foto: Aangeleverd

Gaan airbnb maar takecarebnb: een thuis voor statushouders

· leestijd 1 minuut Algemeen

ZWOLLE – “Takecarebnb biedt vluchtelingen met een verblijfsstatus de beste start voor hun nieuwe leven in Nederland. Ze verbinden hen voor drie maanden aan een Nederlands gastgezin. Daar voelen zij zich weer mens, raken thuis in onze taal en cultuur en kunnen ze beginnen met (vrijwilligers)werk of studie.” Dit is waar takecarebnb voor staat en het is tevens de organisatie die op zoek is naar nieuwe gastgezinnen en matchmakers.

(door: Ingrid Oosten)

Vrijwilliger Hanneke Buurman: “Ik ben matchmaker, dat houdt in dat ik statushouders aan gastgezinnen koppel. Daarvoor ga ik met allebei de partijen in gesprek zodat ik weet wie ze zijn en hoe ze allebei in het leven staan. Daarna is er een eerste ontmoeting; als er dan een klik van beide kanten is, volgt na een proefweekend de logeerperiode van drie maanden. Maar vaak zeggen gastgezinnen na die tijd: “Ik wil nog niet dat je weggaat. Dan wordt die periode verlengd totdat de statushouder een eigen huis heeft. Als die periode toch te lang duurt zoeken we een ander gastgezin.”

Zowel de statushouder als het gastgezin maakt een profiel aan op de website www.takecarebnb.org van de landelijke organisatie met daarin de basisgegevens. Daarna heeft de matchmaker met allebei een gesprek.

De statushouder moet een verblijfsvergunning hebben wil hij of zij met dit project meedoen en ook een bsn-nummer plus een koppelgemeente. 

Het is dus bekend wat de woonplaats gaat worden van de statushouder. Buurman: “Ik wil ze leren kennen, dus ik vraag onder andere naar de reden van de vlucht. Wat ze deden in hun geboorteland of er nog contact is met de familie, welk geloof ze aanhangen en hoe dat zich uit en ik vraag naar de verwachtingen en motivatie.”

Daarnaast is er een gesprek met het gastgezin, dit gebeurt altijd bij de mensen thuis. “Ook hier vraag ik naar de verwachtingen, de tijd die mensen kunnen investeren en de beschikbare ruimte in hun huis. Het is niet zo dat je jouw gast moet vermaken, je hebt beide je eigen programma, maar natuurlijk is het fijn als er afspraken zijn over wat je samen doet zoals bijvoorbeeld samen eten en in het weekend samen dingen doen.”

Je stelt dan ook meer dan alleen je huis open, want naast de kamer die je jouw gast aanbiedt is het fijn om ze op weg te helpen. De statushouder krijgt er een familie bij, maar ook een netwerk. Buurman: “Als de buurman van fietsen houdt en jouw gast ook, dan kun je misschien regelen dat ze een keer samen fietsen. Mogelijk kan er vrijwilligerswerk gedaan worden via je eigen netwerk of kun je een taalmaatje zoeken. De meeste gastgezinnen geven na afloop aan dat ze de periode als een verrijking van hun leven hebben ervaren, omdat ze een nieuwe cultuur hebben leren kennen.”


Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Abonneer gratis

op de digitale krant en op
de wekelijkse nieuwsbrief.