
De gevaren van afleiding achter het stuur ervaren
· leestijd 1 minuut AlgemeenZWOLLE - Het MONO-campagneteam stond vrijdag 27 juni 2025 bij Pathé Zwolle tijdens de nieuwe Formule 1-filmvertoning. Bezoekers van de film maakte met behulp van een VR-bril een rit in de 3D-Afleiding Car. De gevaren van smartphonegebruik tijdens het autorijden werden daarbij snel duidelijk.
Elk jaar gebeuren er veel verkeersongelukken. Bij 20 – 30% van die ongevallen speelt afleiding een belangrijke rol. Afleiding in het verkeer vergroot de kans op een ongeluk met 6 keer. Vooral de combinatie van social media en verkeer is gevaarlijk. Het MONO-campagneteam ging daarom op pad om aandacht voor dit thema te vragen.
Met een andere bril kijken naar afleiding achter het stuur
Formule 1 trekt vanzelfsprekend liefhebbers van (auto)rijden aan. Maar, zijn deze autoliefhebbers zich bewust van de gevaren van afleiding in het verkeer door smartphonegebruik tijdens het autorijden? Dit konden zij ervaren met behulp van een VR-bril in de 3D-Afleiding Car. Toeschouwers konden meekijken via een aangesloten scherm. Na afloop van de simulatie ging het campagneteam met deelnemers in gesprek en gaven ze tips over hoe je de verleiding kunt weerstaan om je telefoon te gebruiken in de auto. Zo gingen ze daarna weer ongestoord de weg op!
Campagne hard nodig
Bijna alle Nederlanders (97%) vindt telefoongebruik tijdens het rijden gevaarlijk. Desondanks meldde 71,5% van de volwassenen tijdens een onderzoek in 2021 dat ze hun mobiele telefoon weleens gebruikten tijdens het deelnemen aan het verkeer. Onder jongeren is dit percentage 85,3%. Het is daarom belangrijk dat we mensen een extra zetje in de rug geven om daadwerkelijk de telefoon met rust te laten tijdens het rijden.
Martijn Dadema, gedeputeerde provincie Overijssel (portefeuille Mobiliteit): “Een berichtje lezen op de telefoon duurt vaak meer dan 3 seconden. Als je 80 km/u rijdt leg je in die tijd meer dan een half voetbalveld af! Al die tijd let je niet op het verkeer om je heen. Dat kan tot gevaarlijke situaties leiden, voor jezelf én voor andere weggebruikers. Jij wilt toch ook iedere dag weer veilig thuiskomen? Daarom is mijn tip: ga naar de instellingen van je telefoon en zet je telefoon op ‘niet storen tijdens het autorijden’. Het is een simpele handeling waarmee je direct bijdraagt aan een veilig verkeer!”
Provincie Overijssel zet zich als opdrachtgever met de MONO-campagne ook de komende jaren in voor het voorkomen van afleiding in het verkeer door telefoongebruik, met verschillende interventies en een publiekscampagne. Kijk op www.wijrijdenmono.nl.

























