
Gehoord onder de Sassenpoort: burgemeester Snijders zinspeelt op koninklijke munt bij Zwolle 800 jaar
· leestijd 2 minuten Rondje SwolleZWOLLE - Precies een week geleden mocht de Zwolse burgemeester Peter Snijders nabij de Sassenpoort als eerste een unieke munt in ontvangst nemen. Het betreft een Zilveren Dukaat, uitgegeven door Koninklijke Nederlandse Munt (KNM), geslagen in opdracht van het Ministerie van Financiën ter gelegenheid van een serie van 12 Dukaten met afbeeldingen van bekende toegangspoorten in Nederland.
(door Peter de Jong)
Het getal 12 staat voor het aantal provinciën. In Overijssel is gekozen voor de Zwolse Sassenpoort, als meest bekende dan wel mooiste poort van deze provincie. De Sassenpoort is het belangrijkste overblijfsel van de middeleeuwse vestingwerken van de stad. Ook een poort die wekelijks bekeken en beklommen kan worden. Burgemeester Snijders was zeer onder de indruk van de Zilveren Dukaat en in gedachten was de burgervader al aan het jaar 2030 denken. Dan bestaat Zwolle officieel 800 jaar nadat het in het jaar 1230 door bisschop Willebrand van Oldenburg stadsrechten werd toegekend.
Snijders: “wellicht een idee om ter gelegenheid van dat jubileum een speciale munt uit te geven’, sprak Snijders tegen Bert van Ravenswaaij, CFO en Muntmeester van de KNM. Heeft Snijders hiermee te voorbarig iets geroepen? Nog wel over het jaar 2030, het jaar waarin op dit moment nog niet duidelijk is wie dan het burgervaderschap over de stad Zwolle heeft. Ja, Snijders heeft afgelopen jaar reeds kenbaar gemaakt nog een termijn van zes jaar aan zijn eerste termijn als burgemeester te willen toevoegen, maar het besluit daarover moet nog plaatsvinden. Anderzijds, de stad heeft met de huidige burgemeester wel ‘de juiste man op de juiste plek’. Een tweede termijn in Zwolle zal, ijs en weder dienend, ongetwijfeld gaan volgen.
Tekst gaat verder onder de foto.
![]()
Burgemeester Snijdersmet de Dukaat. Foto: Pedro Sluiter
Bert van Ravenswaaij, de man die de Zilveren Dukaat aan burgemeester Snijders heeft uitgereikt, is Muntmeester bij de KNM. Wat is dat eigenlijk, een Muntmeester? Van Ravenswaaij: “de Muntmeester was vroeger een belangrijk persoon die stond ervoor dat de kwaliteit van de munt goed was. Dat de specificaties juist waren en dat de munt de vereiste hoeveelheid zilver bevat. Daarom staat er ook een muntmeesterteken in de munt als een soort kwaliteitswaarmerk. Tegenwoordig hebben wij bij de KNM een speciale kwaliteitsafdeling die alle controles doen. Nu is de titel van Muntmeester meer een ceremoniële titel. Het is vroeger weleens gebeurd dat als de kwaliteit niet goed was de Muntmeester in de slotgracht verdween. Wat bij de KNM voor Nederland gemaakt wordt, dat zie ik altijd vooraf. Maar wij werken wereldwijd, op dit moment maken wij geld voor Colombia en Jamaica. De echte controle, zoals voor de Zilveren Dukaat waar wettelijk geldt dat er 87,3 procent zilver in moet zijn verwerkt, wordt nu met x-ray systemen helemaal geanalyseerd.”
De Zilveren Dukaat, vertel? “Dat was vroeger een wettig betaalmiddel, tegenwoordig is het een cultuurdrager en verzamelitem. In de wet staat dat er zowel een provinciewapen als een ridder moet opstaan. Wij hebben het ministerie benaderd of wij daar iets mogen toevoegen. Wij dachten aan een kasteel per provincie. Dus 12 uitgiftes van Dukaten. Dat plan is enthousiast ontvangen waarna wij het plan hadden om hetzelfde concept met mooie toegangspoorten per provincie te gaan doen. In Nederland zijn er veel oude toegangspoorten aanwezig. Ons concept werd goedgekeurd en maken we een soort van reis van provincie naar provincie met de belangrijkste toegangspoorten. Daarover kun je natuurlijk van mening wisselen.”
Tekst gaat verder onder de foto.
![]()
De Dukaat. Foto: Pedro Sluiter
De Zwolse Zilveren Dukaat is gemaakt in een oplage van 1500 stuks. Hoe reageerde onze burgemeester op de uitreiking? “Hij was er zeer verguld mee. Ook maakte hij de koppeling naar het aankomende jubileum van Zwolle 800 jaar in 2030. Dat zou heel mooi zijn om daar ook iets mee te doen met een munt. Wij zien dat vaker, dat mensen en organisaties het mooi vinden om iets fysieks te koppelen als uitdrager van een bepaalde boodschap of jubileum. Afgelopen jaar hadden wij een officiële Nederlandse herdenkingsmunt, en zogenaamde 5 en 10 euro voor 750 jaar Amsterdam. Het eerste exemplaar is ceremonieel door Femke Halsema als burgemeester van de stad geslagen. Binnen een week waren alle munten uitverkocht. Het maakt ons, de KNM, gelukkig dat munten, ook al hebben we crypto ’s, een bankpas en betalen we met ons horloge, dat de munt niet zozeer als betaalmiddel maar wel als communicatiemiddel zeer levend is.”
De ‘Zwolse’ Zilveren Dukaat is te koop voor € 89,95.
Info www.knm.nl























