ZWOLLE - Burgemeester Peter Snijders krijgt het NIOD-rapport overhandigd. Links Meta Huijsmans.
ZWOLLE - Burgemeester Peter Snijders krijgt het NIOD-rapport overhandigd. Links Meta Huijsmans. Foto: Pedro Sluiter

Ingrid Petiet: ‘Blij dat het eindelijk wordt uitgezocht’

· leestijd 1 minuut Algemeen

ZWOLLE – Ingrid Petiet, voorzitter van de Joodse Gemeenschap, is blij met het NIOD-rapport van Meta Huijsmans. “We zijn ontzettend blij dat Zwolle zo’n diepgaand onderzoek heeft laten doen en niet een ander type onderzoek als in andere gemeenten. “Dit doet veel meer recht aan wat er is gebeurd.”

(door Gerard Meijeringh)

Volgens Petiet was er bij diverse andere gemeenten geen sprake van historisch onderzoek. “Daar is alleen onderzocht of de gemeente onterechte belastingen heeft geheven en panden heeft gekocht. Dat is alles. Eén facet wordt eruit gelicht, maar de hele context wordt niet meegenomen. De NIOD wil alleen maar contextuele onderzoeken doen, anders spelen wij geen rol.”

Petiet beschrijft de beslissing van de gemeenteraad uit 2021 om het onderzoek in te stellen als een ‘blije verrassing’. “Verwachtingen hadden we niet. Het belangrijkste is dat duidelijk wordt er is gebeurd. Dat is onze verwachting en dat wordt waargemaakt”, aldus Petiet. 

“De geschiedenis van een samenleving heeft bladzijden in allerlei kleuren. Daar horen ook zwarte bladzijden bij. Als je die niet onderzoekt, laat je een deel van je geschiedenis weg en ontneem je jezelf ook de kans om er zelf een rijker persoon van te worden. Soms zie ik wel eens reacties: ‘zoveel jaar na de oorlog hoeft het niet meer’. Dat is onzin. Dan zeg je; doe maar net of er niets is gebeurd.”

Petiet is blij dat het onderzoek wordt gedaan door Meta Huijsmans. “Ik heb heel veel vertrouwen in haar. Het NIOD heeft een maatschappelijke taak. Daar hoort ook het opleiden van jonge wetenschappers bij. Het is een combinatie van maatschappelijk relevant onderzoek en het opleiden van wetenschappers. Dat is een prachtige bijvangst.”

Nu het rapport is gepresenteerd, is het tijd voor fase twee. “Ik ga nu verder werken aan mijn proefschrift”, aldus Huijsmans.

“In de volgende fase ga ik verder kijken naar de Joodse oorlogsgeschiedenis in Zwolle. Dit rapport gaat voornamelijk over het handelen van het gemeentebestuur van Zwolle tijdens de oorlogsjaren. In mijn proefschrift wil ik veel meer de Zwolse Joodse gemeenschap centraal stellen. Ik wil kijken naar hun reacties op de maatregelen en de acties zij hebben ondernomen. In de vooroorlogse geschiedenis, tijdens de oorlogsjaren en de vooral daarna.” 

Gerard Meijeringh

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Abonneer gratis

op de digitale krant en op
de wekelijkse nieuwsbrief.