Afbeelding
Foto: Aangeleverd

Tegen de trend in meer leegstaande corporatiewoningen in Zwolle

· leestijd 1 minuut Algemeen

ZWOLLE - In de gemeente Zwolle is het aantal leegstaande corporatiewoningen in 2024 met 18,5% toegenomen. Waar in 2023 nog 498 woningen van woningcorporaties onbewoond waren, zijn dat er nu 590. Dit betekent dat 3% van de corporatiewoningen in Zwolle momenteel leegstaat.

Deze stijging staat in contrast met de bredere trend binnen de provincie Overijssel, waar de totale leegstand van corporatiewoningen het afgelopen jaar met 9,3% afnam. Dat blijkt uit onderzoek van tijdelijke huisvester CareX op basis van recent gepubliceerde CBS-data. In sommige gemeenten, zoals Enschede en Steenwijkerland, daalde de leegstand juist aanzienlijk.

Binnen Overijssel is de leegstand het grootst in de gemeenten Staphorst en Haaksbergen, waar respectievelijk 6,8% en 6,1% van de corporatiewoningen onbewoond is. In andere gemeenten, zoals Dinkelland, Hellendoorn en Hof van Twente, ligt de leegstand onder de 2%.

Sloop

Leegstaande sociale huurwoningen, die bedoeld zijn voor het meest kwetsbare deel van de samenleving, zijn Ruud Bremmer van CareX een doorn in het oog. “In de praktijk zien wij bijvoorbeeld vaak dat bij woningcorporaties bepaalde woningen op de nominatie staan om gesloopt of gerenoveerd te worden. Dat kan dan nog jaren duren, maar corporaties plaatsen bewust geen nieuwe huurders. Die moeten ze dan immers ook weer aan nieuwe woonruimte helpen als het moment daar is en bovendien een verhuiskostenvergoeding betalen.”

Volgens Bremmer zouden leegstaande corporatiewoningen kunnen worden ingezet om een ‘flexibele woonschil’ op te bouwen. Met behulp van de Leegstandwet kunnen woningcorporaties deze woningen tijdelijk verhuren zonder de verplichtingen die normaal bij verhuur komen kijken.

Schil

Bremmer benadrukt dat regionale samenwerking hierbij cruciaal is. “Door als gemeenten en corporaties gezamenlijk te kijken naar vraag en aanbod in de regio, kunnen we leegstaande woningen efficiënter inzetten. Zo creëren we een vitale flexibele schil die sneller oplossingen biedt aan mensen in urgente woonsituaties, zoals bij echtscheidingen. Bovendien verlichten we hiermee de druk op de woningmarkt en besparen we maatschappelijke kosten.”

Bremmer ziet daarnaast kansen voor samenwerking met andere partijen. “Aan de aanbodzijde kunnen maatschappelijk ingestelde vastgoedeigenaren, zoals onderwijsinstellingen en projectontwikkelaars, een rol spelen. Aan de vraagzijde zijn het vooral grote werkgevers, zoals zorginstellingen, onderwijsorganisaties en bedrijven in de maakindustrie, die afhankelijk zijn van personeel van buiten de regio. Door samen te werken bouwen we niet alleen een flexibele woonschil, maar maken we de regio ook aantrekkelijker en toegankelijker voor het broodnodige personeel van buitenaf.”

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Stan Fritschy en Gerbrand Dijkstra.
‘Na de bevrijding’: nieuwe 4 mei theaterproductie met Stan Fritschy en Gerbrand Dijkstra Algemeen 2 mei, 09:11
V.l.n.r. Stijn Jagt, Robbin Uitslag en Mike van Ekeren.
Ook Stijn Jagt, Melle Polinder en Stijn Waals naar Be Quick ‘28 Lezersnieuws Ingezonden 1 mei, 19:38
Afbeelding
Botsing op A28 bij oprit IJsselbrug, geen gewonden 112 1 mei, 15:50

Abonneer gratis

op de digitale krant en op
de wekelijkse nieuwsbrief.