
Ruim een derde van gehandicapte kinderen mijdt speelplek in eigen buurt
AlgemeenOVERIJSSEL - In Overijssel komt 37% van de kinderen met een handicap nooit op een speelplek in hun eigen buurt. En als ze er wél komen, spelen ze vaak alleen. Dat blijkt uit onderzoek van Stichting het Gehandicapte Kind, dat vandaag is gepubliceerd bij de start van de Week van het Gehandicapte Kind. De stichting vraagt gemeenten in de provincie om vaart te maken met de aanleg van zogeheten Samenspeelplekken: toegankelijke speelplekken voor álle kinderen.
Aan het onderzoek, uitgevoerd door onderzoeksbureau Kien, deden 739 kinderen van 6 tot en met 18 jaar mee, met en zonder handicap. Van de kinderen zonder handicap blijkt 72% nooit af te spreken met een kind met een beperking, terwijl 45% aangeeft dat wél te willen. Slechts 15% ziet op speelplekken ook kinderen met een handicap.
‘Oneerlijk’
Speelplekken zijn zelden ingericht op rolstoelen of andere fysieke beperkingen. Kinderambassadeur Kick (12) vertelt: “Mijn broer rent naar buiten en speelt met zijn vrienden bij de speelplek om de hoek. Die ligt op het gras, en daar kan ik met mijn rolstoel niet op. Dat voelt soms best oneerlijk.”
Om gemeenten te ondersteunen bij de aanleg van inclusieve speelplekken, is het SamenSpeelNetwerk opgericht door Stichting het Gehandicapte Kind en Jantje Beton. Speelplekken worden beoordeeld op drie punten: ze moeten volledig welkom zijn, minimaal 70% van de speelaanleidingen moet bereikbaar zijn, en de helft van de speeltoestellen moet bruikbaar zijn voor ieder kind.
Samenspeelplek
Via de website www.samenspeelnetwerk.nl/wat-kan-ik-doen/gemeente kunnen gemeenten inspiratie en handvatten vinden. Het streven is dat volgend jaar 70% van de Nederlandse gemeenten een Samenspeelplek heeft. Om dat te halen, zijn er nog minstens 50 extra plekken nodig.
Tegelijk lanceert de stichting een pagina met tips voor ouders zonder gehandicapte kinderen om contact te stimuleren: www.gehandicaptekind.nl/wat-kan-ik-doen. Directeur Rebecca Gerritse benadrukt het belang: “Samen spelen is niet alleen leuk, het is essentieel voor het geluk en de groei van elk kind.”
John van Weeghel


























