Afbeelding
Foto: André van der Meulen.

65-plussers schitteren tijdens de projecten van Briljant Zwolle met eigen kunst en creativiteit!

· leestijd 2 minuten Algemeen

ZWOLLE - Het project Briljant, opgezet door WIJZ, Zwolle doet! en De Stadkamer, is een succes. “De insteek is dat 65 plussers meedoen in de samenleving doordat ze bezig zijn en zich blijven ontwikkelen. Ze delen er levenslessen en wijsheden met andere generaties en elkaar middels theater, beeldende kunst, muziek en dans”, aldus projectleider Freek van der Heide van Briljant. 

(door Annelies Kalisvaart)

Voor het project is voor twee jaar subsidie toegekend door het Fonds voor Cultuurparticipatie en ook het VSBfonds doet een bijdrage. Dit jaar wordt een verlenging aangevraagd, want het project is succesvol. Dit blijkt wel bij de bijeenkomst op 18 januari bij Anno. Er hadden zich meer dan 70 personen aangemeld en er kwamen bijna 100 enthousiaste ouderen en betrokkenen.

Een van de deelnemers aan het project beeldende kunst is Ineke Dobbe. “Mijn gezondheid liet mij een beetje in de steek en ik had weinig sociale contacten. Ik wilde graag weer onder de mensen komen. Het maken van een gezamenlijk werk onder leiding van docente Margreet Bouwman was heerlijk om te doen. Sommige deelnemers hadden ervaring met creatief zijn en sommige niet. Dat ging heel goed. Ik ben hierdoor opnieuw gemotiveerd om weer in beweging te komen, ik merkte dat creativiteit ertoe doet.” Het is uiteindelijk een organisch kunstwerk geworden waarmee de vergankelijkheid in beeld is gebracht van waaruit groei kan voortkomen. De slotbijeenkomst was een expositie in de Terp. Dobbe heeft ervan genoten. Gevolg is dat ze samen met een buurvrouw is gaan tekenen en heeft deelgenomen aan het project podcast maken.

Ouderen kunnen zich aanmelden via de website van Briljant. Na de keuze voor een bepaald traject, volgen er twee kennismakingsgesprekken waarin verkend wordt wat er speelt in het leven van de oudere, waar de oudere blij van wordt en wat deze wil meegeven aan levenservaring. Het tweede gesprek is een verdieping en kennismaking met de kunstvorm. Vervolgens zijn er na de twee kennismakingsgesprekken vijf lessen waarin de kunst gemaakt wordt of toegepast. Tot slot is er een kleine eindpresentatie. Het kan ook iets groters zijn zoals een presentatie in de Stadkamer. Een ander project is het project over de liefde. Samen met kunstenares Marije de Haan en leerlingen van Deltion onderzocht een groep senioren van verzorgingstehuis Fermate wat de grootste verschillen en overeenkomsten op het gebied van liefde zijn tussen de twee generaties. De bevindingen werden door middel van theaterspel in een video vastgelegd op evenemententerrein Gerrit’s Tuin.

Iedere deelnemer mag één keer deelnemen per traject. Meedoen leidt tot nadenken over andere manieren om het voort te zetten. Er is bijvoorbeeld een groep die na afronding van het project een fotografiecursus is gaan volgen, maar ook een groep die na het danstraject ervoor heeft gezorgd dat er discoavonden voor ouderen zijn in Stadshagen. Concreet betekent dit dat er vrijdag 10 februari voor het eerst een discoavond voor 65+ ers is in Stadshagen. “De doelgroep oudere migranten is lastiger te bereiken”, aldus van der Heide. “Er is nu een werkgroepje gevormd van mensen die onderdeel zijn van deze groep en er worden kunstenaars met deze achtergrond gezocht. Hoe kunnen we cultuursensitief werken, wat is er nodig en hoe zorgen we dat mensen hierop aanslaan, zijn vragen die spelen. Komend jaar wordt hier stevig op ingezet.”

Gerard Meijeringh

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Abonneer gratis

op de digitale krant en op
de wekelijkse nieuwsbrief.