
Museum de Fundatie breidt collectie uit met werk van twaalf kunstenaars
· leestijd 2 minuten AlgemeenZWOLLE - Museum de Fundatie in Zwolle heeft zijn collectie uitgebreid met aanwinsten van twaalf kunstenaars. Een groot deel van de nieuwe werken is tot en met 20 september te zien in de collectietentoonstelling Kijk om je heen!
Het museum kocht de werken mede dankzij de VriendenLoterij. De aankopen passen binnen het collectieprofiel, waarmee het museum werkt aan een evenwichtiger en diverser beeld van moderne en hedendaagse kunst.
“Met deze aanwinsten brengen we nieuwe stemmen en nieuwe verhalen in onze collectie”, zegt directeur-bestuurder Von Bormann. “Ze sluiten aan bij ons streven om de collectie te verrijken met werk van kunstenaars die tot nu toe ondervertegenwoordigd waren — vrouwelijke makers, makers uit andere delen van de wereld en kunstenaars wier werk een aanvullend perspectief biedt op wat wij al in huis hebben.”
Schilderijen en internationale perspectieven
Van de Nederlandse kunstenaar Lorian Gwynn verwierf het museum twee werken: What Lingers, What Shifts (P.) en Doel (beide 2026). Haar schilderijen verbinden persoonlijke verbeelding met bredere reflecties op gemeenschap en kunstenaarschap.
De in New York gevestigde Jen Liu brengt een internationaal en interdisciplinair perspectief in de collectie. Haar twee aangekochte werken — Back of Head: Tunnel of Love en Zao Nainai’s Snacktime (beide 2025) — zijn onderdeel van onderzoeksgedreven schilderkunst, waarin ze nationale identiteit en archiefmateriaal verbindt met bijzondere materialen, van handgemaakte acrylverf tot sporen van elektronisch afval.
Schenkingen vullen collectie aan
Dankzij een schenking van Christina Viola Oorebeek uit Amsterdam komen zes werken van Patsy Krebs in de collectie, waaronder Compositie. De geometrische en abstracte werken voegen een vrouwelijke stem toe aan de naoorlogse abstractie in de collectie.
Uit Suriname komt Mi O Sijoe II (Tot ziens) van Marcel Pinas, een van de belangrijkste hedendaagse kunstenaars uit dat land. Zijn kleurrijke schilderijen zijn al te zien in diverse museale collecties. De schenking past bij het streven naar een evenwichtiger verdeling naar herkomst in de collectie.
Historische portretten en naoorlogse kunst
Portret van Charlotte van Pallandt (ca. 1964) van Kees Verwey (1900–1995) sluit aan op werk van Verwey én Van Pallandt dat het museum al bezit. Stilleven (1935) van Lou Loeber (1894–1983) versterkt de positie van Elly Tamminga in de collectie: beide kunstenaars studeerden aan de Rijksacademie in Amsterdam. Het werk van Loeber is nu ook te zien in Heino.
Portret van een Surinaamse man met Javaanse roots (1936) van Frans Simon Baljon (1900–1951) sluit aan bij de collectie portretten in het museum.
Twee werken van Ivna Esajas komen in de collectie: Hear No Evil (2024) en Bring on the Clowns (2022). Beide waren te zien in haar eerste museale solotentoonstelling bij Museum de Fundatie in 2025. Esajas ontving in datzelfde jaar de ABN AMRO Kunstprijs. In haar werk onderzoekt ze het dagelijks leven en de verbeelding van zwarte mensen, los van oordelen van buitenaf.
Benin-tentoonstelling levert drie aankopen op
Rond de tentoonstelling Back to Benin kocht het museum werk aan van drie kunstenaars: Apollo 18 — 0000000557 (2025) van Minne Atairu, drie werken uit de Wade in the Water-reeks van Taiye Idahor plus een schenking van de kunstenaar zelf, en Queen Ida (2025) van Phil Omodamwen. In dit project reflecteren hedendaagse makers van het Edo-volk op de eeuwenoude bronstraditie van Benin, in samenhang met de restitutie van een Benin-brons uit de collectie.
Vrouwelijke pionier in naoorlogse kunst
Tot slot verwierf het museum Ants (eind jaren vijftig) van Frieda Hunziker (1908–1966). Hunziker was als enige vrouw medeoprichter van de groep Vrij Beelden en speelde een vooruitstrevende rol naast Cobra en de Experimentelen. Het werk is opgenomen in de tentoonstelling Cremer in context, die eveneens tot en met 20 september in Zwolle te zien is.
Een schenking van de Vereniging Rembrandt uit de nalatenschap van Elly Tamminga is opgesteld in Museum de Fundatie Heino, ook wel bekend als Kasteel het Nijenhuis.
John van Weeghel































