Jonnie en Thérèse. “De Librije is ons levenswerk, nu gaan wij een stapje terug doen en dat vinden wij totaal geen probleem.”
Jonnie en Thérèse. “De Librije is ons levenswerk, nu gaan wij een stapje terug doen en dat vinden wij totaal geen probleem.” Foto: Frank van Hienen

In the Picture: zesdelige docuserie bij Omroep Max Librije is levenswerk, opvolging geregeld

· leestijd 2 minuten Rondje Swolle

Theater de Spiegel zondagmiddag 2 februari 2025. Op het podium Jan Slagter van Omroep MAX, de familie Boer en Nelson Tanate van de Librije en Willemiek Kluijfhout. Laatstgenoemde is maker van de prijswinnende documentaire over chef-kok Sergio Herman en samen met Southfields Stories producent van de Opvolging, een zesdelige docuserie over het reilen en zeilen van familiebedrijf de Librije. De intro van de serie begint ‘Dynasty’-achtig maar van drama is hier absoluut geen sprake. Een juweeltje, prachtig gemonteerd, wat gaan de kijkcijfers zeggen en de rol van René Froger?

(door Peter de Jong )

Verleden jaar bij het vieren van het 30-jarig bestaan van de Librije werd reeds een tipje van de ‘opvolging’ sluier duidelijk. Zoon Jimmie, dochter Isabelle en Librije’ s chef Nelson Tanate kregen aandelen in het bedrijf van Jonnie en Thérèse. Kortom, tijd voor een nieuwe generatie en voor Omroep Max aanleiding om de opvolging van het oudste 3-sterren restaurant in de wereld te gaan verfilmen. Het resultaat is een zesdelige documentaire, vanaf zondag 16 februari om 19.40 uur bij MAX te zien op NPO 2. Blij mee? Thérèse: “heel blij dat het een mooi resultaat is geworden. Ook spannend voor ons, eigenlijk vinden wij het niet fijn om ons zo te zien maar de reacties zijn heel positief. Dus gewoon blij dat het goed ontvangen wordt.”

De kinderen. “Natuurlijk hebben wij ook stilgestaan mochten onze kinderen de zaak niet willen overnemen”, zegt Thérèse. Zij wordt onmiddellijk door Jonnie onderbroken. Hij zegt met een glimlach: “in dat geval hadden wij ons bedrijf gewoon aan die rijke Arabier van de hand gedaan.” Thérèse weer serieus: “als de kinderen dit niet wilden was het voor ons best lastig. Wat moet je er dan mee? In dat geval had het bordje ‘te koop’ erop gemoeten.” Jonnie weer serieus: “Nelson had het ook alleen kunnen doen, dan was het bij wijze van spreken nog in de familie gebleven. Wat onze kinderen betreft, het was ondenkbaar dat zij iets buiten de horeca zouden gaan doen. Ik kan mij daar niets bij voorstellen. Zij willen dit en dat komt helemaal vanuit hen zelf.”

Tekst gaat verder onder de foto.


Jimmy, Isabelle en Tanate. Foto: Frank van Hienen

De opnames. “Wij hebben heel bewust voor een documentaire gekozen, geen reality soap of hoe je dat ook mag noemen. Wij willen ons vak serieus laten zien en onze kinderen en Nelson een beetje in de spotlights zetten”, aldus Thérèse. Voor Jonnie speelt er nog iets mee. “Sterrenkeukens staan vaak bekend dat het bombastisch is met veel geschreeuw en gillen. Dat heeft mij altijd gestoord. Onze documentaire is ook een kans om te laten zien dat in een horecakeuken of restaurant op een hele normale manier gewerkt wordt.”

Ed Meijers, voormalig eigenaar van de Librije. “Nee, Ed zit er niet in”, zegt Jonnie. “Waarom? Dat weten wij eigenlijk niet. Er is in die jaren zoveel gefilmd, ook dingen die wij mooi vonden maar er toch zijn uitgeschreven. Het script werd door het productieteam geschreven. Wij hadden zeggenschap over wat wij niet wilden.”

Zwolle. “In de documentaire staat Zwolle er mooi op. Zo zie je bijvoorbeeld dat ik in Zwolle aan het varen ben. Maar er zijn meer Zwolse momenten. Of dit tot meer aantrekkingskracht van de Librije zal leiden? Heel eerlijk, aan publiek hebben wij nooit te kort gehad. Mensen die bij ons een weekendje komen of een nachtje hier slapen, zij gaan veelal de stad in. Die mensen zeggen bij terugkeer, goh, wisten niet dat Zwolle zo mooi was. Echt waar, dat horen wij al 30 jaar.”

Liefde voor elkaar, voor de kinderen en voor de Librije. Dat is de juiste volgorde? “Klopt, de kids en Thérèse gaan voor. Sowieso”, aldus Jonnie

Toekomst. “Dat zal wel Bonaire worden. En reizen. Wij zijn de hele wereld al over gereisd maar het midden en zuiden van Amerika nog nooit bezocht. Daarnaast willen wij nieuwe producten ontdekken. Zo ben ik nog nooit in de wijngaarden van zuid Amerika of Argentinië geweest. Vakgerelateerd, daar willen wij graag naar toe. En misschien ooit een eigen wijngaard waar ik zelf wijn kan maken”, besluit Thérèse ons gesprek.

De Opvolging, vanaf 16 februari 2025 om 19.50 uur bij MAX op NPO 2

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Abonneer gratis

op de digitale krant en op
de wekelijkse nieuwsbrief.