
Rondje Extra: Muziektent Assendorp bestaat 75 jaar: ‘hier spelen voelt als een thuiswedstrijd’
· leestijd 3 minuten Rondje SwolleIn de wijk Assendorp zal het niemand zijn ontgaan: ‘hun’ muziektent aan het plein bestaat 75 jaar. Feest! En dat gaat gevierd worden. Een officieel moment van die viering vond vorige week plaats met de Zwolse wethouder Arjan Spaans en niemand minder dan koningin Maxima. Heu, Maxima? Zekers, in dit geval was het de look-a-like queen. Het enthousiasme was er overigens niet minder om. Look-a-likes, dat geldt overigens niet voor de vele, meer of iets minder bekende artiesten die op het podium van deze muziektent hebben gestaan. Een greep uit het verleden: Jules Deelder, de befaamde Haagse beatband Tee Set, Anneke Grönloh, Mark Foggo, uiteraard oud wijkbewoonster Miss Montreal en zelfs ISIS -voordat de band die naam droeg – was hier al eens te zien en te horen.
(door Peter de Jong)
Roel Schuit en Evert-Jan Meijers, twee wijkbewoners; de een – Roel -woont recht tegenover de jarige Muziektent, de ander in de aangrenzende Eendachtstraat. Wijkbewoners die de wijk een warm hart toedragen. Zoals dat eigenlijk voor iedereen geldt die in dit ‘dorp’ woont. Ook wel liefkozend het mooiste dorp van Nederland genoemd. Of, nog anders, de Jordaan van Zwolle. Roel: “die omschrijving is natuurlijk een beetje gechargeerd. Je ziet hier wel dat met mooi weer bewoners met hun stoeltje voor het huis zitten. Heerlijk genieten van de zon.” Evert-Jan, zoon van een bekende oud-Zwolse-horecaman en opgegroeid aan de Katerdijk, zegt: “de saamhorigheid die je hier aantreft, was er ook in de Kamperpoort.”
Schuit woont bijna vijftig jaar aan het plein. Op een ware vip-locatie, met uitzicht op de jarige Muziektent. Ooit verkassen naar iets kleiners? “Het huis is behoorlijk in waarde gestegen en ik kan er dus een mooie prijs voor krijgen. Verhuizen naar iets kleiner is in verhouding twee tot drie keer zo duur. Ik hou er dan niets aan over”, aldus de man die tot aan zijn pensioen in de automatisering werkzaam was. Zijn grote hobby toen en nu? Muziek met de sax als speelinstrument. Bekende Zwolse formaties als destijds Window, Sebelli Bunch – weet u wel, de band rond zanger Leo Sebel, voormalig Brugmedia/Rondje Swolle-acquisiteur – Blue Voice en bigband Allotria. Na het overlijden van drummer Dick Groenenberg is Schuit en de zijnen gestopt met hun Pink Floyd Tribute.
Meijers, een geboren Hagenees om daar direct aan toe te voegen dat hij er nooit heeft gewoond. Inmiddels is hij na een leven in het onderwijs gepensioneerd en woont sinds eind jaren 90 in deze wijk. “Met veel plezier’ voegt hij eraan toe. Pensionado Meijers bespeelt geen instrument maar zijn vocalen laat en liet hij klinken bij diverse zanggroepen, waaronder de Modern Vocal Groupe Zwolle. “Tot voor kort zong ik in het Smartlappenkoor van Margriet Bruggemans. Maar na tien jaar werd het tijd voor iets anders. Nu zing ik het Bee Gees repertoire”, zegt Meijers, ook actief als schrijver van de Assendorper. De mooiste wijkkrant van Zwolle!?
De betrokkenheid bij de wijk geldt voor beiden. Meijers woonde amper anderhalf uur in de wijk, kwam Schuit tegen, die vroeg of vrijwilligerswerk iets voor hem kon zijn en toen is het balletje gaan rollen. Zelf is Schuit vanaf 1992 als vrijwilliger actief in de wijk. “Jarenlang hebben wij Muziek in de Tent, zoals dat toen heette, verzorgd. Roel deed het geluid en ik was de loopjongen van het geluid. Ik gaf het aan, Roel sloot het aan. In die volgorde. Een ontzettend leuke tijd.”
Dan, over de charme van het plein. “De saamhorigheid, het karakter van onze bewoners. Hier wonen veel studenten maar ook relatief veel ouderen en gezinnen. Er is altijd reuring en de school zorgt voor levendigheid met de vele spelende kinderen.” Meijers vindt het groeten naar elkaar en de hiermee samenhangende betrokkenheid kenmerkend voor de goede sfeer. “Wij weten, tot op zekere hoogte, dingen van elkaar. Enige jaren geleden was ik een poosje uit de running. Buurtbewoners zagen mij niet meer naar het werk gaan. Men vroeg zich af of er wat met mij aan de hand was. Geweldig, toch! Ik denk dat mensen bewust kiezen om hier te gaan wonen. Hier wonen geen mensen die een nieuwbouwwoning in Stadshagen prefereren. Dat is geen oordeel maar een gevoel. De huizen hier zijn niet nieuw en er moet altijd wel wat aan gebeuren.”
De Muziektent speelt en belangrijke rol in het leven van beide wijkbewoners. Iedere tweede zondag van de maand is het ‘Muziek aan het Plein’ dat in de (koude) wintermaanden wordt verplaatst naar Muziek in de Enk, het wijkcentrum. Schuit heeft al menig saxofoondeuntje in de Muziektent mogen blazen. “Spelen in de tent voelt voor mij als een thuiswedstrijd”, zegt hij. In september 2025 gaat de Muziektent helemaal feestelijk worden. Het tweede weekend vindt er een driedaags festival plaats. Muziek, kinderactiviteiten en kindertheater en veel meer. “Ik mag op vrijdagavond met onze rock en roll band spelen”, glundert Schuit. Om een wijkfeest, overigens alle Zwollenaren zijn van harte welkom, te financieren is geld nodig. Er is een subsidieaanvraag ingediend door Assendorper Zaken, de stichting die over de financiën gaat. “Ons streven is niet om een band als DIRECT naar Zwolle te halen. Onbetaalbaar maar wij zijn tot de conclusie gekomen dat het aanwezige talent uit Assendorp een mooi programma kan vullen. Affiniteit met de buurt, zeg maar”, luidt de verklaring van Meijers. De laatste jaren merken beide heren dat activiteiten op het plein een aanzuigende werking heeft op andere stadsbewoners. “Mooi maar minder leuk is dat steeds meer mensen hun eigen drank meenemen. Jammer want alles wat er georganiseerd wordt moet natuurlijk ook bekostigd worden. De drankomzet is een inkomstenbron.”































