
Rondje Extra: Freddies - ‘achter elk koffietje zit een verhaal’
· leestijd 2 minuten Rondje SwolleFreddies -bakkie, brunch en borrel – van eigenaresse Fredou Dotinga- te Wierik is inmiddels tien maanden onderweg. “Op een prachtig plekje, dat hoor ik van veel gasten”, aldus Fredou. De geboren Friezin bezocht de Hogere Hotelschool, leerde daar haar huidige partner Willem kennen, is moeder van de 2-jarige Nora en laat met Freddies een meisjesdroom in vervulling komen.
(door Peter de Jong)
Het leven kent mooie kanten. Zoals vandaag als ik tegenover een blij en gelukkig persoon zit. Ook nog eens op een fraaie locatie in de wijk Assendorp. Deze plek is bij veel (oud) Zwollenaren bekend want voorheen zat hier het knopenwinkeltje van Ria Mengerink. Dat was kruip door, sluip door maar Fredou heeft de voormalige knopenwinkel getransformeerd tot een ruime gezellige horecazaak met aangrenzend een zonovergoten terras.
Logisch dat oud klanten van Ria al eens een kijkje hebben genomen bij Freddies. Aan die transformatie ging echter een lange weg van gemeentelijke aanvragen vooraf. “Eerst moest het bestemmingsplan van detail naar horeca. Daar is de gemeente wel voorzichtig mee want er moet natuurlijk een gezonde balans zijn tussen detailhandel, horeca en andere branches”, zegt Fredou.
Eenmaal onderweg blijkt de trotse Friezin zich als een vis in het water te voelen. Zwolle brengt haar wat zij zocht. “Dit is thuiskomen, Zwolle heeft werkelijk alles. Gastronomie, cultuur, sport, levendigheid maar ook een bepaalde vorm van natuur en rust. Het is een stad maar ook een dorp, helemaal Assendorp. Men heeft hier aandacht voor elkaar, kijkt naar elkaar om en ik denk dat wij dat gevoel met Freddies heel goed hebben neergezet. Wij zijn echt een ontmoetingsplek.”
Thuisgevoel
Zwolle komt bij Fredou in beeld dankzij haar partner Willem die in de hoofdstad van Overijssel is geboren. Het stel woont eerst in de Van Der Laenstraat maar heeft vanwege de gezinsuitbreiding meer woonruimte gevonden in de Veerallee. Vanaf haar 15e heeft Fredou gespaard om later een eigen zaak te beginnen. “Na de Hotelschool heb ik bij meerdere hotels gewerkt. De hotellerie, daar wil ik in verder. Ik had zelfs ambities om entrepreneur te worden. Een baan in Sneek bij een dagzaak gaf mij andere inzichten, waarna ik mijn hart verloor aan de ontmoetingen overdag. In de lunchzaak waar ik toen werkte zei ik op een gegeven moment tegen de eigenaresse: mocht jij deze zaak ooit willen verkopen, bel me. Tot een belletje is het nooit gekomen. Ik trouwde met Willem en Zwolle werd mijn woonplaats. De stad gaf mij al snel een thuisgevoel.”
Ontmoetingen
“Freddies is geboren vanuit de filosofie en passie voor ontmoetingen. Ik vind dat eten en drinken daar onlosmakelijk mee verbonden is. Tijdens de pandemie hebben we gezien hoe erg wij sociale contacten en oprechte aandacht voor elkaar hebben gemist. Volgens mij heeft de horecabranche daarna veel meer respect gekregen. Dat is ook voor een deel de filosofie achter Freddies. Wij zijn een ontmoetingsplek waar gasten de verbinding met elkaar zoeken. Dat faciliteren wij, dat is ons uitgangspunt.”
Parijs
Over het interieur van Freddies zegt Fredou: “heel eerlijk, wat de inrichting betreft ben ik dicht bij mijzelf gebleven. Assendorp heeft veel kleur, daar wilde ik kleur aan toevoegen. Met een moderne touch om rust te creëren. Het mag huiselijk zijn maar je moet niet thuis zijn. Een vleugje Parijs wilde ik wel toepassen. Eigenlijk zie je hier gewoon dus mijn smaak. Ik ben hier elke dag, moet hier ook gelukkig van worden en dat gevoel uitstralen naar onze gasten. Na tien maanden Freddies kan ik zeggen dat achter elk koffietje een verhaal zit. Want Freddies is openheid, spontaniteit en heel veel liefde.”
De Happy Horeca
Naam: Fredou Dotinga-te Wierik (33)
Beroep: eigenaar Freddies
Carrièrejager: ja, ik ben wel ambitieus, durf ik wel te zeggen
Passie voor: het creëren van gezellige momenten
Wil graag als gast bij Fredddies begroeten: pake en beppe, zij hebben zoveel voor mij in mijn jeugd betekend
Wie niet: iemand met het glas halfleeg, de pessimist die hoef ik niet
Ambities: gewoon een goede moeder zijn, een liefdevolle mem
Lezen: laatste boek was Nelson Mandela
Favo muziek: breed genre, de ‘90’s R&B
Dieren: ik ben een paardenmeisje
Politiek: die schrap ik maar ik ga wel stemmen
Vakantie: in het verleden mooie verre reizen gemaakt. Ga nu het liefst naar Italië
Een dag burgemeester van Zwolle, dan…: ervoor zorgen dat elk kind met een goed ontbijt op naar school gaat
Typisch Fredou: met iedereen een praatje maken, zegt een lid van haar team.






























